ایجاد فایل GDX و نوشتن داده روی آن توسط دستور put

ایجاد فایل GDX و نوشتن داده روی آن راه های متفاوتی دارد، یک از این راه ها استفاده از دستور put است. کد زیر را در نظر بگیرید:

Set j / j01*j03 /;
alias(i,j);

parameter a(i,j);
a(i,j) = uniform(10,30);
table b(i,j)
  j01 j02 j03
j01 4  0  2
j02 1  3  4
j03 9  0  9
;

File testgdx;
put_utility testgdx 'gdxout' / 'data' '.gdx';

execute_unload a,b;

در کد فوق ما ابتدا یک مجموعه و دو پارامتر a,b را تعریف کرده ایم،
سپس توسط دستور file یک فایل به نام testgdx تعریف نموده ایم. در مرحله ی بعد توسط دستور put_utility یک فایل gdx تعریف کرده ایم که نام آن data.gdx می باشد. در نهایت هم مقادیر a,b را در فایل gdx تولید شده قرار داده ایم.
دقت کنید که توسط دستور put_utility ما می توانیم فایل ها را تغییر نام داده، فایل های جدید تولید کنیم، فایل هایی که از قبل ذخیره شده اند را با تغییر نام دستکاری کنیم، و یا توسط آن فایلهایی مانند gdx را تولید کنیم. در اینجا توسط دستور gdxout به گمز فهمانده ایم که یک فایل gdx تولید کند و با عبارت بعد از اسلش (/) یک فایل با نام data که فرمت آن gdx هست را ذخیره کرده ایم.
دقت بفرمایید که تا این مرحله از کار یک فایل data.gdx که خالی است تولید کرده ایم. در ادامه توسط execute_unload دو پارامتر a,b را روی آن نوشته ایم.
در نهایت خروجی به شکل زیر خواهد بود.
gdx
حال می توان تصور کرد که توسط put_utility و ترکیب آن با دستور Loop یا هر حلقه ی دیگری، فایل های متفاوت با فرمت ها و کاربردهای متفاوت را تولید کرد. در صورتی که در استفاده از این دستور حرفه ای شوید، می توانید با سرعت بیشتری فایلهای مورد نیاز خود را تولید و جهت گزارش دهی بازنویسی کنید.

به عنوان یک کاربرد دیگر از این دستور می توان به قابلیت فراخوانی داده ها از gdx اشاره کرد. در کد زیر ما داده های a,b که قبلا ذخیره کرده ایم را توسط دستور put_utility فراخوانی کرده ایم. این فراخوانی بسیار سریع بوده و می تواند برای علاقمندان مفید باشد.

put_utility 'gdxin' / 'data' '.gdx' ;
execute_load a,b;
display a,b;

 

این مقاله برای شما مفید بود؟

مطالب مشابه

2 دیدگاه

 1. Bahare M

  با سلام
  امکانش هست در مورد لینک کردن بین C++ و GAMS بفرمایین؟

  1. محمودی

   سلام
   متاسفانه من c++ کار نکردم. ولی به طور کلی ارتباط گمز با سایر نرم افزارها از طریق gdx، اکسل و یا فرمت های متنی امکان پذیر هست. شما با جستجوی intefracing between gams and c++ در گوگل می تونید به جواب برسید.

دیدگاهی دارید؟