جداول یا Tables دستوراتی هستند که برای ورود داده هایی که دارای دو یا بیش از دو بعد هستند به کار می رود. این جداول می توانند دو بعدی یا چند بعد (حتی بیشتر از 20 تا) باشند. فرم کلی یک جدول دو بعدی به قرار زیر است.

Table-Iden

 توجه: جدول ها قالب دستوری مشخصی دارند. و نمی توان زیاد در آن تغییر ایجاد کرد. به عنوان مثال، نمی¬توان بین دو عضو 11 و 12 فاصله ای معادل 10 space قرار داد در حالی که این فاصله برای 12 و 22، 5 space باشد. پس باید ستون ها کاملا موازی با هم تایپ شوند. در غیر اینصورت نرم افزار Error خواهد داد.
 دقت کنید که پارامترها و مجموعه هایی که در جداول به کار گرفته می شوند قبلا تعرف شده باشند. در غیر این صورت به Error منجر خواهد شد.

مثال¬های زیر نمونه هایی از جدول دو بعدی هستند.
Tables-2D

نمونه زیر نیز می تواند کاربرد جالبی از Table باشد.
Tables-Multi

در این مثال به نظر می رسد اعضای جدول 4 رقم باشند. درحالی که اگر بیشتر دقت کنیم، جدول شامل 28 عدد می باشد! که 2 تای آنها مقدار 10 ، 6 تای آنها مقدار 20 ، 5 تای آنها مقدار 18 و 15 تای آنها مقدار 15 را دارند. در صورت عدم درک این مطلب بهتر است بارها و بارها به دستور دقت کنید.

جداول فقط مختص مختصات دو بعدی نیستند، بلکه می توان آنها را به صورت چند بعدی نیز تعریف نمود.

Tables-Multi-dim

 در این شکل Set ها جزو کد دستوری مربوط به Table نیستند و صرفا جهت درک بیشتر موضوع آورده شده اند.
 در اینجا نیز باید قالب کلی دستوری جداول رعایت شود.
 به علامت دات (.) بین اندیس ها دقت کنید.
 مهم نیست که چند بعد داریم، فقط باید ترتیب آوردن این ابعاد را رعایت کنیم. مثلا در مثال سوم (Ex3) چون جدول به صورت I,j,k,l,m تعریف شده است پس باید در ستون های جدول نیز این ترتیب (مثلا i1.j1.k1.l1.m2) رعایت شود. دقت کنید که جای ابعاد را اشتباهی وارد نکنید.
 همانطور که در مثال آخر ملاحظه می شود، اگر تعداد ابعاد و شیوه ترکیب آنها زیاد باشد طوری که تعداد ستون ها زیاد شوند، می توان با علامت (+) مانند شکل بالا تعداد ستون ها را کاهش داد. مهم آنست که بتوان داده ها را به نرم افزار فهماند.

و بلاخره ادامه ی مثال کاربردی 1:
در صورتی که آموزش گام به گام را از ابتدا پیگیری نموده اید. ملاحظه می فرمایید که در این مثال سه بردار a و b و c موجودند. بردارهای b و c را توسط دستور parameter تعریف نمودیم. بردار a که خود یک ماتریس دو بعدی است نیز به صورت Table باید تعریف نماییم. شکل زیر نحوه ی تعریف داده ی a را به معرض نمایش می گذارد:

Example1-Table

بحث در مورد طراحی جدول ها نیز به اتمام رسید. لطفا در صورت هر گونه نظری آن را با ما در میان بگذارید.

خدمت عزیزانی که آموزش گام به گام را از ابتدا همراه با ما شروع نموده اند توصیه می شود که پس از مطالعه و مرور این صفحه، جهت ادامه مراحل آموزش به بخش متغییرها در لیست مطالب مراجعه نمایند.

با تشکر
مدیریت سایت gamsbook.ir

ایمیل: Support@gamsbook.ir
شماره تماس: 3325-405–0919