Number Primary Expected چیست؟ و چرا رخ می دهد؟ شیوه رفع آن چگونه است؟ آیا فقط برای دستور Sum رخ می دهد؟
احتمالا Error 119 را در گمز مشاهده نموده اید. این ارور یکی از ارورهایی است که بسیار ساده رفع می شود، ولی رفع آن مقداری دقت می خواهد Error 199 است. علت اصلی و تنها علت این ارور، شاید تنها و تنها یک کاما است!
شما بدون دلیل نباید یک کاما را تعریف کنید. به عنوان مثال یک sum(i, تعریف میکنید، ولی مشخص نمی کنید که بعد از کاما چه عبارتی قرار می گیرد و پرانتز را می بندید. یا در دستور model تعدادی محدودیت را به شکل زیر برای دستور solve آماده می کنید، ولی کامای آخر را بی معنی به کار برده اید.

model hi /obj,c1,c2,/;پس همیشه دقت کنید که اروری که مربوط به کاما می شود خیلی شما را به سمت رفع ارور راهنمایی نمی کند.
این ارور جاهای دیگری هم رخ می دهد. کجا؟
سوال هایی از این دست، معمولا برای کاربرانی پیش می آید که فن کد نویسی را خوب یاد نگرفته اند! یک کاربر حرفه ای کد نویسی – فازغ از اینکه از چه نرم افزار یا الگوریتمی استفاده می کند- پس از نوشتن سیگما (یا sum) به طور خودکار پس از اینکه پرانتز باز را نوشت، خود به خود پرانتز بسته را هم می نویسد. یک کاربر حرفه ای گمز هم پس از باز و بسته کردن پرانتزها، خود به خود کامای وسط را هم می نویسد.
لطفا اگر نظری دارید با ما در میان بگذارید.

ضمناً مناسب تر است که کامنت های خود، که شامل کد می باشند، را یک بار در GAMS و یا Notepad کد نویسی کرده و سپس به عنوان کامنت ارسال کنید.

با تشکر
مدیریت سایت gamsbook.ir

ایمیل: Support@gamsbook.ir
شماره تماس: 3325-405—0919